Nejlepší knihy roku 2015

Chvíli mi trvalo, než jsem se rozhodla, jak tenhle článek pojmu. Vyberu pouze knihy, které vyšly v roce 2015? Vyberu ty nejlepší dohromady, nebo v rámci kategorií? Nebo budu vybírat z knih, které jsem přečetla v roce 2015 - ať vyšly ten rok, nebo před deseti lety? A mám vybrat jen určitý počet knih?
Kategorie jsem rovnou zavrhla, protože asi polovina knih, které jsem přečetla, patří do žánru urban fantasy, takže v ostatních žánrech bych neměla moc na výběr.
Naštěstí to vyšlo tak hezky, že většina knih, které vám tu ukážu, v roce 2015 opravdu vyšla :)


Hromada lidí v mém okolí zbožňuje fantasy a většina z nich opakuje jedno jméno stále dokola - Sanderson. Od něj jsem doma měla Cestu králů, do které jsem se nepustila kvůli počtu stran a formátu. Ta kniha je sakra neskladná.
Protože jsem chtěla to Sandersonovo tajemství objevit, nakoupila jsem jinou jeho sérii - Mistborn.
Řeknu to jednoduše - Sanderson je BŮH!


Kate Daniels jsem přečetla na začátku ledna minulého roku a hned jsem věděla, že se do mého NEJ určitě dostane. Některé díly jsou slabší, ale když se na sérii podíváte jako na celek, je dokonalá. Kate je povinnost pro milovníky urban fantasy, protože má všechno, co má správná urban fantasy kniha obsahovat.
Jestli tuhle sérii neznáte a hodláte se do ní pustit, nenechte se odradit prvním dílem, který byl podle mě nejslabší. V dalších se to parádně rozjede!


Skleněný trůn jsem četla ještě před tím, než u nás vyšel. Na české vydání jsem se i tak hrozně těšila a s chutí jsem se pustila do opakování. A i napodruhé jsem si ho vážně užila.
Rudá královna způsobila obrovský boom nejen v zahraničí, ale i u nás. Snažila jsem se to nevnímat, protože pak mám velká očekávání, což vede ke zklamání. Ale podařilo se mi odolat; do knihy jsem se pustila bez toho, abych věděla o čem to je a jaké to má být.
Rudá královna i Skleněný trůn mě baví! Už aby tu byla pokračování :3

Co se Rychlopalby týče... Od Kopřivy mám doma několik knih, které jsem ještě nečetla. Rychlopalba je tedy moje první, ačkoli to není to, co Kopřiva obvykle píše. Ale víte, co mě na knihu nalákalo, přestože detektivky nečtu? Právě to, že Kopřiva normálně detektivky nepíše!
Bylo to akční, bylo to vtipné, bylo to autentické. A hlavně to bylo české. Zajímalo by mě, jestli někoho napadne tuhle knihu zfilmovat :)


Armagedon ve slevě vyšel jako příloha (eh, červencové? srpnové?) Pevnosti, takže nejdřív jsem ho nikde v knihkupectvích nemohla sehnat, zachránil mě až eshop FANTOM Printu. Teď už je ale normálně k sehnání, stejně jako druhý díl Půlnoční výprodej, který vyšel na konci roku.
Já mám prostě ráda silné ženské hrdinky - a to Verity přesně je. Armagedon byl ze začátku trochu zmatený, je tam hromada nových pojmů, takže chvíli trvalo, než jsem se začala orientovat... Ale pak to byl vážně nářez!
Malé doporučení - nečtěte knihu na veřejnosti, na mě lidi divně koukali, když na mě přišly záchvaty smíchu :)


Kvůli Vidořádu jsem si musela dát opakování Kostičasu, protože v knihách je tolik pojmů, které vám po čase začnou splývat dohromady a já si chtěla Vidořád pořádně užít.
Dobře jsem udělala, díky opakování jsem měla příběh pěkně čerstvý a od Vidořádu jsem se nemohla odtrhnout. Nosila jsem si ho i na záchod, což normálně nedělám - když chci na záchod, tak nechám knihu ležet a prostě jdu.
Vidořád je místy fakt hodně akční, příběh nenudí a vždycky vás na něm něco zaujme. A aby to nebylo úplně suchý, je tam i trošku romantiky.
Jen to čekání na další díl bude pěkně nesnesitelné.

Láska jako z filmu je kniha, kterou jsem si upirátila, protože jsem čekala pěknou blbost. (Tímto se omlouvám Mladé frontě.) Ale víte co? Už před půlkou jsem věděla, že tuhle knihu MUSÍM mít doma.
Dobře, místy to bylo hodně přeslazené (jo, nic negativnějšího nenajdu), ale je to správný slaďák. Jaká je u mě definice správného slaďáku? Je to kniha, u které se zasměju, u které si pobrečím, u které budu pěkně naštvaná, ale u které se budu celou dobu vážně bavit. A všechno tohle u mě Láska jako z filmu splnila.
A jako bonus jsem získala několik tipů na filmy, které jsem ještě neviděla.

Jako poslední jsem vybrala Třetí hrob přímo před nosem. Kdo tuhle sérii neznáte, je to podle mě něco na pomezí urban fantasy a paranormální romance. Možná víc ta paranormální romance, ačkoli v goodreads mám knihu zařazenou pod štítkem urban fantasy.
Já vůbec nevím, jak tuhle knihu popsat. Asi bych jí  mohla označit jako správný akční slaďák s trochou nadpřirozena a hromadou vtipu. Jo, to by šlo.
Daryndo? Jsi bohyně.

***
Jaké jsou vaše nejlepší knihy za rok 2015? :)

0 komentářů:

Okomentovat