Je tady konec měsíce a já se s vámi tradičně podělím o svoje přírůstky v tomto měsíci :)


Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?


Od Erebosu jsem čekala hodně. Nečetla jsem si žádné recenze, ale když se na vás ze všech stran valí výkřiky, že "Erebos je boží!", tak logicky budete mít velká očekávání.
Která budou naplněna.

Nebudu vám tu psát, o čem kniha je, to se dozvíte z anotace.

Osobně bych knihu rozdělila na dvě části.
V první části se Nick dostane ke hře a absolutně jí propadne. Hraje od nevidim do nevidim, je hrou totálně pohlcený.
Ve druhé části Nick s hrou skončil, uvědomil si, jak je špatná a spolu s přáteli se snaží všemu přijít na kloub.

Samotná počítačová hra Erebos je skvěle popsaná. Chvílema jsem měla při čtení pocit, že sama hraju, což je dost děsivé. Je tak hrozně temná, že se mi o ní zdál i nepěkný sen. Autorce tleskám, že se jí tohle povedlo.

Příběh mimo hru je reálný. Můžeme vidět, jak Nicka a ostatní hraní Erebosu totálně pohltí. Kdo by tohle neznal? Asi každý hrál někdy nějakou počítačovou hru, ať už jde o WoW nebo The Sims, u které proseděl hodiny a hodiny. Můžeme vidět, že spousta lidí je ochotna udělat cokoliv, aby ve hře postoupili dál. I zabít.
Nemyslím si, že se nám tato kniha snaží říct, že počítačové hry jsou špatné. Kdo si tohle myslí, je hloupý. Je spousta věrohodných studií o tom, že hraní her je ve skutečnosti prospěšné. Ale říká nám, že nic se nemá přehánět, že je nutné držet reálný a herní svět odděleně.

Ursula napsala knihu, jejíž příběh je dokonale promyšlený. Jejíž příběh je neuvěřitelně čtivý, že se od něj nebudete moct odtrhnout. V knize se neustále něco děje, nejsou tam žádná hluchá místa.

Pokud se do Erebosu jednou začtete, nebudete moct přestat.

5/5
***

Erebos
Ursula Poznanski
Rok vydání: 2011
Počet stran: 320
Nakladatel: Fragment
Překlad: Karolína Kousalová
Tris a Tobias jsou opět spolu, ale společnost a systém, v kterém oba vyrůstali a kterému oba věřili, je v troskách. Systém frakcí je kompletně rozvrácený, rozhoří se souboj mezi jednotlivými vůdci toužícími po moci, ale všichni ve skutečnosti touží po jediném – po pomstě. A svět za plotem obklopujícím celé město se zdá ještě nemilosrdnější. Pokud však Tris chce ochránit své blízké, musí se vydat právě za hranice svého rodného Chicaga. A zde odhalí tajemství, které je ještě více šokující, než čekala.


Aliance. Očekávaná kniha pro všechny, kteří četli Divergenci a Rezistenci.
Jak to všechno bylo? Proč to tak bylo? Jaký je vůbec svět, ve kterém se Divergentní série odehrává? Téměř na všechny nezodpovězené otázky se čtenáři dostane odpovědi. Tohle je ale asi jen ta jediná pozitivní věc, kterou o knize můžu říct.

Děj vás do knihy okamžitě vtáhne, ale po chvíli vás pustí. V knize se toho zas tolik nestalo, většina hrdinů si spíš jen povídá, než koná. Chvílema se budete přemáhat, abyste četli dál.

Divergence a Rezistence jsou obě psány z pohledu hlavní hrdinky - Tris. V Alianci se nám ale střídají pohledy dva, chvíli vypráví Tris, chvíli Tobias. Tahle změna mi hodně vadila, dělalo mi problém se orientovat a často jsem se musela koukat na začátek kapitoly, abych si ujasnila, z jakého pohledu knihu momentálně čtu.

Vyprávění z pohledu Tobiase je kapitolou samo o sobě.
Ukažte mi na holku, která se do něj v prvních dvou dílech nezamilovala. Ano, i já jsem patřila mezi ně. Na Tobiasovy kapitoly jsem se těšila, těšila jsem se, že ho víc poznám. Ale! Je to tak blbě napsané, že Tobiase začnete nesnášet. V 90% knihy se chová jako ufňukaná holka, nebo malé děcko, vůbec to není ten silný muž, kterého známe z prvního dílu.

Se samotným koncem knihy jsem naprosto spokojená.
ZAČÁTEK SPOILERU
Jsem ráda, že se konečně našla spisovatelka, které nedělá problém zabít svojí hlavní hrdinku. Po přečtení Rezistence jsem v to dokonce doufala, protože tohle ukončení mi přišlo nejlogičtější.
Tris nám mnohokrát ukázala, že se s chutí obětuje pro druhé, čehož jsme se dočkali i v Alianci. 

Je to superžena, která odolala smrtícímu séru. Že pak narazila na překážku v podobě Davida s pistolí mi přijde jedině správně. Je to šestnáctiletá holka, není nesmrtelná, nemůže přece zvládnout všechno.
KONEC SPOILERU

Jak to shrnout?
1. Dozvíte se všechno, co potřebujete.
2. Nedočkáte se takové akce a napětí, jako v předchozích dílech.
3. Změní se vám pohled na některé postavy.

Přestože knize zůstane otevřený konec, dá se považovat za dobrý konec celé série. Nic to ale podle mě nemění na faktu, že je ta kniha špatná. Přirovnala bych ji ke třetímu dílu Hunger Games.

Hodnocení? 2/5

***

Aliance (Allegiant)
Povstalecká trilogie (Divergent #3)
Veronica Roth
Rok vydání: 2014
Počet stran: 365
Nakladatel: CooBoo
Překlad: Radka Kolebáčová
Projekt pochází z dílny Roxanne.


Jak ses o téhle sérii dozvěděl/a?
Někdy v dubnu jsem poprvé slyšela o Kotletovi, takže jsem na něj hledala nějaké recenze, články o něm, atd... No a jednom z nich se psalo i o Pavlovském a jeho Kladivu na čaroděje. 

Kolik dílů jsi zatím stihl/a přečíst?
Zatím jsem přečetla pouze první a druhý díl. K třetímu jsem se zatím nedostala, bohužel nebyl čas. Ale hodlám to v blízké době napravit, tahle série má už celkem šest dílů a sedmý má vyjít ještě tento rok, tak bych nerada, aby se mi to nahromadilo :)

Co na tuhle sérii říkáš?
Hodnotím na základě prvních dvou dílů - je to super boží! Pavlovský umí psát, umí psát hodně dobře. V knihách nejsou hlášky jedna vedle druhé, je jich tam celkem málo, ale když už se tam objeví, bude vás bolet bránice a slzet oči.

Který díl z celé série máš nejraději?
Z těch prvních dvou dílů (jak už jsem zmínila, ty jediné jsem četla) bych si nedokázala vybrat, oba jsou skvělé.


Jaká je tvoje oblíbená postava, proč?
Mám ráda Klaudii. Je to zhrzená telepatka, která je jen krůček od toho, aby si pořídila hromadu koček!

Kterou postavu fakticky nemůžeš vystát?
Z prvního dílu rozhodně Ester, v druhém žádný velký záporák nebyl. Třeba se v dalších dílech ještě někdo objeví :)

Když porovnáš originální a české obálky, které se ti líbí víc?
České obálky jsou originální, nemám s čím porovnávat.

Která obálka se ti líbí nejvíc?
Obálka prvního dílu je podle mě nejlepší (a ne, není to tím, že mám ráda fialovou :D).

Existuje nějaká scéna na kterou jen tak nezapomeneš?
V prvním díle je nejvíc horor scéna, o které se mi pak zdálo a bylo to šílený. Víc neřeknu, přečtěte si to!
Po dlouhé době jsem se hecla a rozhodla se udělat nějakou další stránku, z téhle knížečky. Samozřejmě, že jsem si vybrala asi jednu z nejpracnějších (nebo spíš můj nápad byl moc pracný), takže jsem u ní strávila skoro celé odpoledne, bolí mě záda, mám ulepené prsty a tyhle malý kolečka už nechci nikdy vidět.

MAKE A MESS.
CLEAN IT UP.