Erebos - Ursula Poznanski

Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?


Od Erebosu jsem čekala hodně. Nečetla jsem si žádné recenze, ale když se na vás ze všech stran valí výkřiky, že "Erebos je boží!", tak logicky budete mít velká očekávání.
Která budou naplněna.

Nebudu vám tu psát, o čem kniha je, to se dozvíte z anotace.

Osobně bych knihu rozdělila na dvě části.
V první části se Nick dostane ke hře a absolutně jí propadne. Hraje od nevidim do nevidim, je hrou totálně pohlcený.
Ve druhé části Nick s hrou skončil, uvědomil si, jak je špatná a spolu s přáteli se snaží všemu přijít na kloub.

Samotná počítačová hra Erebos je skvěle popsaná. Chvílema jsem měla při čtení pocit, že sama hraju, což je dost děsivé. Je tak hrozně temná, že se mi o ní zdál i nepěkný sen. Autorce tleskám, že se jí tohle povedlo.

Příběh mimo hru je reálný. Můžeme vidět, jak Nicka a ostatní hraní Erebosu totálně pohltí. Kdo by tohle neznal? Asi každý hrál někdy nějakou počítačovou hru, ať už jde o WoW nebo The Sims, u které proseděl hodiny a hodiny. Můžeme vidět, že spousta lidí je ochotna udělat cokoliv, aby ve hře postoupili dál. I zabít.
Nemyslím si, že se nám tato kniha snaží říct, že počítačové hry jsou špatné. Kdo si tohle myslí, je hloupý. Je spousta věrohodných studií o tom, že hraní her je ve skutečnosti prospěšné. Ale říká nám, že nic se nemá přehánět, že je nutné držet reálný a herní svět odděleně.

Ursula napsala knihu, jejíž příběh je dokonale promyšlený. Jejíž příběh je neuvěřitelně čtivý, že se od něj nebudete moct odtrhnout. V knize se neustále něco děje, nejsou tam žádná hluchá místa.

Pokud se do Erebosu jednou začtete, nebudete moct přestat.

5/5
***

Erebos
Ursula Poznanski
Rok vydání: 2011
Počet stran: 320
Nakladatel: Fragment
Překlad: Karolína Kousalová

0 komentářů:

Okomentovat