Aliance - Veronica Roth

Tris a Tobias jsou opět spolu, ale společnost a systém, v kterém oba vyrůstali a kterému oba věřili, je v troskách. Systém frakcí je kompletně rozvrácený, rozhoří se souboj mezi jednotlivými vůdci toužícími po moci, ale všichni ve skutečnosti touží po jediném – po pomstě. A svět za plotem obklopujícím celé město se zdá ještě nemilosrdnější. Pokud však Tris chce ochránit své blízké, musí se vydat právě za hranice svého rodného Chicaga. A zde odhalí tajemství, které je ještě více šokující, než čekala.


Aliance. Očekávaná kniha pro všechny, kteří četli Divergenci a Rezistenci.
Jak to všechno bylo? Proč to tak bylo? Jaký je vůbec svět, ve kterém se Divergentní série odehrává? Téměř na všechny nezodpovězené otázky se čtenáři dostane odpovědi. Tohle je ale asi jen ta jediná pozitivní věc, kterou o knize můžu říct.

Děj vás do knihy okamžitě vtáhne, ale po chvíli vás pustí. V knize se toho zas tolik nestalo, většina hrdinů si spíš jen povídá, než koná. Chvílema se budete přemáhat, abyste četli dál.

Divergence a Rezistence jsou obě psány z pohledu hlavní hrdinky - Tris. V Alianci se nám ale střídají pohledy dva, chvíli vypráví Tris, chvíli Tobias. Tahle změna mi hodně vadila, dělalo mi problém se orientovat a často jsem se musela koukat na začátek kapitoly, abych si ujasnila, z jakého pohledu knihu momentálně čtu.

Vyprávění z pohledu Tobiase je kapitolou samo o sobě.
Ukažte mi na holku, která se do něj v prvních dvou dílech nezamilovala. Ano, i já jsem patřila mezi ně. Na Tobiasovy kapitoly jsem se těšila, těšila jsem se, že ho víc poznám. Ale! Je to tak blbě napsané, že Tobiase začnete nesnášet. V 90% knihy se chová jako ufňukaná holka, nebo malé děcko, vůbec to není ten silný muž, kterého známe z prvního dílu.

Se samotným koncem knihy jsem naprosto spokojená.
ZAČÁTEK SPOILERU
Jsem ráda, že se konečně našla spisovatelka, které nedělá problém zabít svojí hlavní hrdinku. Po přečtení Rezistence jsem v to dokonce doufala, protože tohle ukončení mi přišlo nejlogičtější.
Tris nám mnohokrát ukázala, že se s chutí obětuje pro druhé, čehož jsme se dočkali i v Alianci. 

Je to superžena, která odolala smrtícímu séru. Že pak narazila na překážku v podobě Davida s pistolí mi přijde jedině správně. Je to šestnáctiletá holka, není nesmrtelná, nemůže přece zvládnout všechno.
KONEC SPOILERU

Jak to shrnout?
1. Dozvíte se všechno, co potřebujete.
2. Nedočkáte se takové akce a napětí, jako v předchozích dílech.
3. Změní se vám pohled na některé postavy.

Přestože knize zůstane otevřený konec, dá se považovat za dobrý konec celé série. Nic to ale podle mě nemění na faktu, že je ta kniha špatná. Přirovnala bych ji ke třetímu dílu Hunger Games.

Hodnocení? 2/5

***

Aliance (Allegiant)
Povstalecká trilogie (Divergent #3)
Veronica Roth
Rok vydání: 2014
Počet stran: 365
Nakladatel: CooBoo
Překlad: Radka Kolebáčová

0 komentářů:

Okomentovat