Throne of Glass - Sarah J. Maas

After serving out a year of hard labor in the salt mines of Endovier for her crimes, 18-year-old assassin Celaena Sardothien is dragged before the Crown Prince. Prince Dorian offers her her freedom on one condition: she must act as his champion in a competition to find a new royal assassin. Her opponents are men-thieves and assassins and warriors from across the empire, each sponsored by a member of the king's council. If she beats her opponents in a series of eliminations, she'll serve the kingdom for three years and then be granted her freedom.

Celaena finds her training sessions with the captain of the guard, Westfall, challenging and exhilirating. But she's bored stiff by court life. Things get a little more interesting when the prince starts to show interest in her... but it's the gruff Captain Westfall who seems to understand her best.

Then one of the other contestants turns up dead... quickly followed by another.

Can Celaena figure out who the killer is before she becomes a victim? As the young assassin investigates, her search leads her to discover a greater destiny than she could possibly have imagined.Calaena Sardothien je osmnáctiletá dívka, která se ráda obléká a líčí. Od ostatních osmnáctiletých dívek ji liší jen jedna drobnost - je to nejlepší trénovaná vražedkyně Adarlanu.

Občas se ale každému nalepí smůla na paty, a tak to bylo i s Calaenou. Při jedné akci se nechala chytit a byla poslána do solných dolů v Endovieru. Endovier je nejhorší místo, kam vás mohou poslat; místo, které nemáte šanci opustit živí.
Po roce stráveném v solných dolech se na ni ale konečně usmálo štěstí. Navštívil ji korunní princ Dorian Havilliard a nabídl jí svobodu. Všechno má ale nějaký háček - Calaena dostane svobodu pod podmínkou, že se stane Dorianovým šampionem v soutěži o královského vraha, vyhraje a odslouží si tři roky. Všechno je ale lepší, než zbytek života v Endovieru, Calaena tedy princovu nabídku přijala. Soutěžit bude jako jediná žena, proti které stojí vrahové, zloději a podobná "chátra" z celého impéria. Někdo ale soutěžící začne zabíjet...
Zajímá vás, jak to celé dopadne?
 ***

Calaenu jsem si hned zamilovala - je to silná žena, která nemá problém říct, co si zrovna myslí. Takováhle knižní hrdinka mi už hodně dlouho chyběla.
Protože je kniha z žánru young adult, máme tu samozřejmě i milostný trojúhelník :)
Prin Dorian je krásný, milý, otevřený, nedělá mu problém s Calaenou flirtovat. Podle mě je to ale takové telátko, vůbec jsem si k němu nenašla cestu. Na druhé straně tu máme Chaola Westfalla, kapitána stráží, který dohlíži na Calaeninu přípravu na soutěž a který ji všude doprovází - Calaena je přeci jen vražedkyně, takže nemůže zůstat bez dozoru.
Vztah těhlech dvou ze začátku není vůbec přátelský, ale časem se k přátelštějšímu vztahu dopracují.

Throne of Glass mě zaujala svým dobrým hodnocením na goodreads. Navíc - fantasy? Young adult? Young adult fantasy? Ano, prosím!
Kniha je výborně napsaná, příběh je plný nejrůznějších postav a zvratů. Slibuju vám, že od knihy se jen tak neodtrhnete a že vás absolutně pohltí. Jde o příběh, který se vám vryje do paměti a i po nějaké době budete schopni vyprávět, o čem kniha byla (s tímhle mám já osobně u spousty knih problém - po čtrnácti dnech občas ani netuším, o co v té a té knize šlo, jak se kdo jmenoval, atd..).

Hodnocení knihy je jednoznačně 5/5 a věřím, že se dostane i do mých TOP knih za rok 2014.

***
Throne of Glass (v ČJ zatím nevyšlo)
Sarah J. Maas
Rok vydání: 2012
Počet stran: 404
Nakladatel: Bloomsbury USA Children's

6 komentářů:

 1. četla jsem a je to absolutně úžasná knížka! :D už se strašně tešim na druhej díl!!! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já ho mám doma, ale ještě jsem se k němu nedostala.. Nebo takhle, čas by byl, ale chci si dát od té angličtiny ještě chvilku pauzu, vzhledem k tomu, že nejsem zvyklá v ní číst nějaké dlouhé věci O:-)

   Vymazat
 2. Obálka vypadá kupodivu zajímavě, ale jak vidím YA fantasy a milostný trojúhelník.. asi to půjde mimo mě. :-D Ale pěkně jsi to napsala. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hrozně by mě zajímalo, co bys na to zrovna ty řekla O:-)
   Jasně, není to žádný Martin/Sanderson/Erikson, ale fantasy příběh je tam mnohem silnější, než ta YA část :)

   Vymazat
  2. Tak až budu mít velkou krizi, půjčím si to a přečtu, speciálně kvůli Tobě. Jestli se mi to bude líbit, David mě zabije.. :-D :-D

   Vymazat
  3. Co ty víš, třeba si to David přečte taky ;D

   Vymazat