Poslední dopis od tvé lásky - Jojo Moyes

Jennifer Stirlingová se v roce 1960 probouzí v nemocnici po vážné autonehodě. Na nic si nevzpomíná, nepoznává svého manžela, kamarády. Nevzpomene si ani na to, jaká byla před nehodou ona sama. Po propuštění z nemocnice doma objeví milostný dopis, který byl pečlivě ukryt ve skříni v jejím šatníku a postupem času si začíná vzpomínat na svoji velkou lásku.

Asi o padesát let později se mladá novinářka Ellie Haworthová vydává prozkoumat archiv. Při pátrání objeví dopis, ve kterém muž žádá svoji milenku, aby kvůli němu opustila manžela.
Ellie je dopisem dojatá. Je krásně napsaný, čiší z něj velká láska i smutek. Zvlášť onen smutek se u Ellie prohloubí, protože ona sama má vztah s ženatým mužem a ví, jaká takový vztah přináší trápení.


***
4. října 1960

Moje nejdražší, jediná lásko,

moje slova byla myšlena vážně. Docházím k závěru, že jediná možnost do budoucna pro nás je, aby se jeden z nás odhodlal k odvážnému rozhodnutí.
Nemám takovou sílu jako Ty. Když jsme se poznali, zdálo se mi, že jsi křehký tvor, kterého musím chránit. Teď vidím, že to tak vůbec není. To Ty jsi silnější: dokážeš žít s možností takové lásky a čelit tomu, že nám nikdy nebude dopřána.
Prosím, neodsuzuj mě za mou slabost. Dokážu to vydržet, jen když budu někde, kde Tě nikdy nespatřím, kde mě nebude strašit možnost, že Tě uvidím s ním. Potřebuju být někde, kde na Tebe z čiré nezbytnosti nebudu moci minutu za minutou, hodinu za hodinou neustále myslet. To tady nejde. 
Vezmu tu práci. V pátek ve čtvrt na osm večer budu čekat na nástupišti číslo 4 v Paddingtonu a nic by mě nepotěšilo víc, než podaří-li se Ti najít odvahu a jet se mnou.
Jestli nepřijdeš, budu vědět, že ať k sobě cítíme cokoli, nestačí to. Nebudu Ti to vyčítat, miláčku. Vím, že uplynulé týdny pro Tebe byly nesnesitelně náročné, a moc dobře si tu tíhu uvědomuji. Nesnesu pomyšlení, že Ti snad způsobím zármutek.
Budu čekat na nástupišti od tři čtvrtě na sedm. Věz, že máš ve svých rukou mé srdce i všechny mé naděje.
S láskou,
B.
***

Kniha vyžaduje obrovské soustředění, pro mě to rozhodně nebyla oddychová četba. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, ale i přesto mi četba trvala 10 hodin, což je na mě opravdu hodně. Celé je to totiž zmatené a hned vám nedojde, ve kterém období se daná kapitola odehrává. Často jsem se také musela vracet i o půl strany zpátky, protože jsem nechápala, o co jde, které postavy se dané činy týkají,.. Jedním slovem zmatek.

V prologu se seznámíme s Ellie, dozvíme se něco málo o jejím životě a v archivu najde dopis. Pak je kniha rozdělena do tří částí. První část je právě ta nejzmatenější. Nejdřív čteme kapitolu, která se odehrává po autonehodě. Jennifer propustí z nemocnice a doma pak její manžel navrhne, že by mohli jet na dovolenou na Riviéru. Další kapitola se odehrává na Riviéře. Jenže to není Riviéra PO autonehodě, ale Riviéra PŘED autonehodou. Trvalo mi dvě kapitoly (během kterých jsem pořád kroutila hlavou, že to autorka bere nějak hopem), než jsem si to uvědomila.

Samotné postavy mě kromě jedné zklamaly. Jennifer je krásná, chytrá, elegantní. Jennifer vás bude bavit a nejspíš spolu s ní i její milenec. Všechni ostatní jsou nudní, ničím nezaujmou a pár dní po dočtení knihy si je nejspíš ani nevybavíte.

Hodně se mi líbí nápad, který autorka dostala - každou kapitolu začínají skutečné dopisy na rozloučenou (i emaily, smsky,..).


***

Kniha Než jsem tě poznala od autorky Jojo Moyes je úžasná, dojemná, smutná a krásně napsaná. Přirozeně jsem tedy u této knihy čekala to samé.  
Příběh je nádherný, ale kdyby Poslední dopis od tvé lásky byl napsaný trochu jinak, šlo by o rozhodně lepší literární zážitek.

Hodnocení? 3,5/5
***

Poslední dopis od tvé lásky (The Last Letter from your Lover)
Jojo Moyes
Rok vydání: 2013
Počet stran: 472
Nakladatel: Ikar
Překlad: Lucie Mikolajková

10 komentářů:

 1. Teda tak teď nevím - jsem mimo? :-D Proč jsem měla pocit, že jsi tomu na GR dala pět hvězdiček? :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože jsem to hodnotila v pět ráno z mobilu a nemůžeš po mě chtít, abych se v takovou dobu, totálně unavená, trefila správně na maličkou hvězdičku :D
   Už je to změněné na 4 (zaokrouhleno z těch 3.5) :)

   Vymazat
  2. Jo taak, však v pohodě. :-D Jen jsem si říkala, jestli se mi to zdálo.. když jsem byla na GR brzy ráno. :-D

   Vymazat
 2. Tuhle knížku a Než jsem tě poznala si chci přečíst. Vypadají dobře. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Na tuhle knížku se časem taky chystám, jen jich mám teď v seznamu nějak moc, tak nevím, kdy se na ní dostane řada :) Verča z Blueberry Pink

  OdpovědětVymazat
 4. Páni tak to jsem na ní tedy zvědavá ještě více :)

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj, narazila jsem na tvuj blog na VV a jsem okouzlena. Ukládám do oblíbených. Ty knižní recenze jsou skvělé a je to něco zrovna pro mě. :) Ell

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc! Jsem ráda, že se ti u mě líbí :))

   Vymazat
 6. Na tuhle knížku jsem četla pozitivní i negativní reakce. Nejspíš si ji zajdu v příštím týdnu půjčit, a názor si udělám svůj :) každopádně mě velice pobavila změna Facebook statusu :D :))

  OdpovědětVymazat
 7. Píšeš veľmi dobré recenzie.. :) ako vidím, mám sa čo učiť. :D

  OdpovědětVymazat