Recenze na přání Derpette! :)
***

Jsem velký fanoušek pana Martina, konkrétně jeho ságy A song of ice and fire. Jako první jsem viděla seriál, na facebooku o něm mluvila spousta mých přátel fantasáků, kteří mají dobrý vkus, tak jsem se nechala zlákat. Byla to láska na první podívání, první sérii jsem úplně žrala. Po jejím skončení jsem byla smutná, že musím čekat 10 měsíců na další díly, proto jsem si pořídila knihy. S tak komplikovaným světem jsem se ještě nesetkala, knihy bych mohla číst pořád dokola a stále bych měla co objevovat.

Jak už jsem napsala, jsem velký fanoušek této ságy a jedna z mých nejoblíbenějších postav je právě Tyrion Lannister. Když jsem procházela knihkupectvím a v policích s fantasy zahlédla jeho Mudrosloví, nemohla jsem je tam nechat.
***


Mudrosloví urozeného pána Tyriona Lannistera jsou dokonalým dárkem pro všechny, kteří podlehli mánii seriálu HBO Hra o trůny. Pochopitelně stejně dobrým dárkem bude i pro fanoušky celé ságy Píseň ledu a ohně G. R. R. Martina, ze které seriál čerpá. Kniha obsahuje přesně to, co slibuje její název – moudra trpaslíka Tyriona z Lannisterů, nejmladšího znetvořeného syna lorda Tywina Lannistera z Casterlyovy skály. Co mu příroda odepřela na vzhledu, vynahradila mu na inteligenci, díky čemuž se z něj stal jeden z nejpopulárnějších hráčů o trůny. Jeho seriálová i knižní postava má po celém světě miliony fanoušků, čehož důkazem je tato sbírka jeho neotřelých myšlenek a názorů.
***

Moudra jsou rozdělena do několika okruhů a doprovázejí je nádherné ilustrace od Jontyho Clarka.

 


O tom, jaké je být trpaslíkem
Chcaní je jedna z mých menších dovedností. Měli byste mě vidět srát.

O moci slov
Spánek je dobrá věc. A knihy jsou ještě lepší.

O milostných záležitostech
Sázím svoje semínka tak často, jak to jde.

O rodinných hodnotách
Lannister vždy platí svoje dluhy.

O lidském bytí
Všichni nakonec zemřeme.

O hudbě
Zásadně nevěř ničemu, co jsi slyšel v písni.

O jídle a pití
Být nadržený je druhá nejlepší věc. Nejlepší je být ožralý.

O královské hodnosti
Dneska se prohlašuje za krále kdekdo.

O věcné politice
Intriky jsou jako ovoce; potřebují nějaký čas dozrát.

O umění válečném
Zlato má své přednosti, ale války se vyhrávají železem.

O umění, jak si zachránit kejhák
Odvaha a pošetilost jsou sestřenice. Prý.

O umění lhářském
Dej mi sladké lži, trpké pravdy si nech.

O dracích a jiných bájích
Nikdy není rozumné popichovat draky.

O náboženství
Byl bych mnohem pobožnější, kdyby se šlo modlit ptákem.

***

Nečekejte od této knížky nějaké dlouhé čtení, za pár minut se dostanete na poslední stránku. Jde o pouhou sbírku Tyrionových mouder, která zazněla v knihách.

Je tedy otázkou, zda se její koupě vyplatí.
Kdybych neměla doma všechny knihy, kdybych viděla pouze seriál, budu velmi nadšená.
Knihy bohužel vlastním a četla jsem je, všechna Tyrionova moudra znám. Osobně jsem tedy čekala něco trochu víc (možná nějaké informace o Tyrionovi, které jsme se z knih nedozvěděli?), kniha mi nenabídla nic nového, ale jako trpaslíkův fanoušek koupě nelituji.

A vzhledem k tomu, že Martin Píseň ledu a ohně ještě nedokončil, dá se předpokládat, že v budoucnu vyjde aktualizovaná verze této sbírky.
***

Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů (The Wit and Wisdom of Tyrion Lannister)
George R. R. Martin
Rok vydání: 2013
Počet stran: 160
Nakladatel: Argo
Překlad: Richard Podaný
Ilustrace: Jonty Clark, úprava Libor Batrla

Projekt od VeEee, jehož cílem je počítat si přečtené stránky od 23. září do 21. prosince.

V září, když projekt startoval, dala jsem si cíl, o kterém jsem věděla, že ho splním určitě - 5500 stran. Věřila jsem si i na těch 7500, ale nechtěla jsem mít velký voči!
 Dneska, necelé 4 týdny před koncem termínu této výzvy mám splněno. Budu počítat dál, ale už si nemyslím, že to zvládnu - v následujícím týdnu mě čeká divadlo a pak klasická předvánoční honička doma (uklízení, pečení, uklízení, pečení, uklízení uklizeného...), mamka nemá nakoupené všechny dárky, takže honička po obchodních centrech..
Každopádně, co jsem přečetla?

Přečtené knihy:
Životy, které jsme ztratili (268/268)
Espressologie (192/192)
Cinder (400/400)
Nadpozemská (360/360)
Zasvěcená (312/312)
Železný král (368/368)
Železná dcera (360/360)
Drakie (296/296)
Útěk (264/264)
Návrat (264/264) 
Nebezpečná láska (376/376)
Záchranný člun (280/280)
Obnažená(256/256)
Nepřítel mého nepřítele (368/368)
Po zániku země (320/320)
Po strništi bos (92/92)
Deklarace smrti (256/256)
Monument 14 (296/296)
Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů (160/160)
S hlavou v oblacích (pejru) (120/120)

Celkem přečtených stran: 5608!

Splněno!
O zuby.
O zuby moudrosti.
Vůbec nechápu, co jste si mysleli, prasata!

***

Všechno to začalo jednoho slunného dne, začátkem srpna 2012. To si takhle jim a jim, najednou blbě kousnu a můžu umřít bolestí. Protože jsem ale člověk, který nesnáší zubaře a nejde k němu, pokud to není akutní, vydržela jsem tu bolest týden, než jsem se odhodlala k návštěvě.

"Dobrý den, týden mě bolí osmička, můžete mi to uspat a vytrhnout?"
"Tady se mi posaď, mrknem na to a něco s tim uděláme."
...
"Hm, hm."
"Co hm?"
"To je zbytečný vytrhávat, to spravíme."
"Ale mě to fakt bolí."
"Nebudeš přece chodit bez zubu ve dvaceti!"
"No ale moudráky nemá spousta lidí v mym věku, tak to vytrhněte..."
Co pak už říkal jsem neslyšela, protože najednou začal vrtat.

UMŘU!!!

Dopadlo to tak, že se mi v tom vrtal hodinu. Každá návštěva skončila tak, že jsem musela přijít znovu (protože to nebylo hotové, měla jsem tam vložku, která potřebovala vyměnit, atd...). Během tří týdnů v srpnu 2012 jsem u svého zubaře byla sedmkrát!!! Při sedmé návštěvě mi čistil kanálky a dělal rentgen, měla jsem přijít po osmé.
Nepřišla jsem, zub nebolel, tak jsem si řekla, že na něj seru.

***

Až do předminulého týdne bylo všechno celkem v pohodě. Během toho roku a čtvrt mě zub sice občas (v průměru 2x do měsíce) bolel, ale po pár hodinách to přešlo. Hodně reagoval na studené a sladké, ale tomu jsem se vyhýbala, takže v pohodě.
V pondělí (11.11.) večer mě ale najednou příšerně začal bolet, nic tak hnusnýho jsem ještě nezažila. Bolela mě celá levá půlka hlavy, ucho, spánek, ve všech zubech mě brnělo. Prášky na bolest vůbec nepomáhaly.
Nakonec jsem zjistila, že pomáhá ledová (ne studená, ledová) voda v kombinaci s mentolovou cigaretou. Na pavlači (tedy venku) jsem měla pořád skleničku s pitím a každou půlhodinu jsem chodila kouřit a u toho kloktala u toho zubu (snad pochopíte, jak to myslím). Utlumilo mi to tu bolest okamžitě, bohužel to zabíralo jen na cca 30 minut (v úterý v noci už jen na 10min), takže jsem byla šíleně překouřená.
Úterní noc jsem trávila tím, že jsem si pročítala diskuze o trhání osmiček. Otok na celé tváři? Modřina? Týden jíst jen tekutý jídla? Cože, tahle pani musela být 14dní doma?? OMFG, nechci tam!!!
Ve středu ráno jsem to už nevydržela, jela jsem do sousedního města, kde měl být soukromý zubař, na kterého jsem si našla skvělé reference. Do peněženky jsem si připravila pár tisíc, dočela jsem se, že vytrhnutí spodní osmičky stojí od 1500kč + znecitlivující injekce + zákrok.
Dvě hodiny jsem seděla v čekárně, nakonec se mě ujala mladá zubařka (myslím, že dcera toho soukromého zubaře), která naštěstí soukromá nebyla, takže jsem nakonec zaplatila jen 30kč.

Paní zubařce jsem povídala o těch hrůzách, které na mně prováděl můj zubař, chápavě přikyvovala, udělala rentgen, píchla injekce na spodní levou osmičku. Pak jí napadlo, že může zkontrolovat tu horní. No hádejte, která z těch dvou sviní bolela - ta horní. Takže další injekce. Nejdřív šla ven horní, pak mi byla položena otázka, jestli chci ven i tu spodní, že je ve fakt špatném stavu.
Zubařka se hrozně smála, prý jsem jediný člověk, co chce dobrovolně trhat zuby :D
Všechno dobře dopadlo, obě levé osmičky šly ven a po dvaceti minutách v ordinaci jsem se odporoučela.
Následujících šest hodin jsem neměla citlivou tvář a čelist, plivala jsem krev, naštěstí nic nebolelo. Juchů!

***

V sobotu (16.11.) jsem ráno ale nějak divně zkousla. Hádejte, kterej zub mě začal bolet? Pravá horní osmička! Nebyla to soustavná bolest, jen když ona a zub pod ní o sebe zavadily. Takže při kousání, ale i při pití, mluvení, nebo jen tak. Bylo to hrozný, v sobotu k obědu jsem měla lokše od babičky a vůbec jsem si je nemohla vychutnat, jen jsem se soustředila na ty zuby :(

A tak jsem v pondělí jela k paní zubařce znova. Nejdřív si musela vyzkoušet, kde přesně mě ten zub bolí. Když jsem se jí tam rozeřvala jako malý dítě, nic neřekla, píchla injekci a i třetí moudrák byl venku.

***

Chcete si někdo tipnout, kdy mě začne bolet i ten poslední? ;D
Někteří už možná víte, že z úterka na středu byl Den dopravy zdarma u skoro tisícovky českých eshopů (pokud jste nakoupili alespoň za 300kč). Já toho využila k objednání několika dárků k vánocům, aspoň mi odpadne lítání po obchodech, vyhýbání se lidem, kteří jdou do obchodních center na procházku a nepříjemné prodavačky u pokladen.
Balíčky s dárky mi už přišly, ale ty vám dnes neukážu - plánuju o vánočních dárcích, které letos nadělím, samostatný článek/video. Ještě hlavně nemám koupané všechno, takže si budete muset počkat nějak do prvního týdne v prosinci.
Každopádně, když jsem měla dárky objednané, začala jsem prohlížet zbylé eshopy, protože co kdybych zrovna něco nepotřebovala, že jo.


Článek, který vás zajímá asi nejvíc, žejo? :)


Než jsem začala blogovat (čti: nakupovat knihy ve velkém), měla jsem je v pár okýnkách v expeditce z IKEA (stejnou, jen hnědou, má například David). Kočka knihy ale s radostí shazovala, takže musely jinam. Nedokážu spočítat, kolikrát jsem je stěhovala z místa na msísto. Nakonec jich bylo tolik, že jsem kvůli nim vyklidila "knihovnu", ve které původně byly různé šanony, krabice a blbosti.
Začínám ale bojovat s nedostatkem místa. Pokud neprodám knihy, které prodávám, tak vůbec nevím, kam šoupnu zbylé díly Agenta JFK, Zaklínače a všechny ostatní, které si chci dokoupit.

A co mám v jednotlivých poličkách?


Spodek knihovny je nejnudnější - hromada učebnic, které se mi už nějakej ten pátek nedaří prodat, slovníky, zpěvníky a pár knih z antikvariátu, které se časem objeví v nějaké soutěži :)


Detektivky od Dicka Francise, ty jsou teda babičky, jen jsem se poslední dva roky nedostala k tomu, abych jí je vrátila :D Krchovský, Hobit, Dějiny pornografie, kniha o kočkách, Simon´s cat, 3 díly z ultimátního komiksového kompletu. Noční kluby a Vyhlídku na věčnost mám jako dárek pro kamaráda.


Rudá jako rubín, Modrá jako safír, Rebelové věčnosti, Fenomén, Legenda, Divergence, Rezistence. Zbylé knihy se snažím prodat :)


Už přicházejí na řadu nejoblíbenější poličky! :)
Agent JFK, čtyři díly Kladiva na čaroděje, knihy od Martina Moudrého (chybí mi jen Iustus), Hustej nářez od Kotlety, tři knížečky s povídkama, tři knihy od Kopřivy a zbytek je můj oblíbený Žamboch!


Stopařův průvodce po galaxii, Hlídky od Lukjaněnka, (Ne)obyčejný kluk, první tři dly Malazu, dva díly Elder Scrolls, Zaklínač, Město z kostí a Město z popela, Buzz, Game, Reset, Nezkrotná, Obnažená, Než jsem tě poznala, Hvězdy nám nepřály, Nelehký den a Cesta králů.


Pět dílů Hry o trůny, KULHÁNEK!!!!!!, všechny díly Harryho Pottera + Famfrpál v průběhu věků, Fantastická zvířata a kde je najít a Kouzelný svět HP.

Nejsou to teda všechny knihy, které mám doma. Některé mám společné s mamkou, v obýváku máme další tři stejně velké knihovny, které jsou narvané k prasknutí, ale o těch třeba zase jindy :)

Možná už jste zaregistrovali, že včera proběhl Hobit Fan Event. Chtěla jsem se koukat, ale nakonec jsem šla brzo spát, tak jsem měla smolíka. Po něm ale byl zveřejněn nový trailer a spousta plakátů. 

Co na trailer říkáte? Podle mě to bude super, možná ještě lepší, než první díl. Na něj jsem šla do kina a teda dost jsem se nudila (i když možná to bylo tím, že se mi po hodině začalo chtít strašně na záchod, ale nechtělo se mi odcházet, tak jsem to pak skoro dvě hodiny držela :D). Letos ale rozhodně do kina opět zajdu.

Stejně jako loni i letos proběhne akce Na hobbita v kostýmech. Chtěla jsem jít už minule, ale druhý den jsme hráli divadlo, takže jsem do Prahy nemohla odjet (a nikdo z rodiny mi nechtěl půjčit auto, takže bych tam musela tvrdnout až do rána a hrajte si divadlo, když jste nevyspalí, žejo). Teď to ale vypadá slibně, divadlo máme o týden dřív, takže už stačí jen sehnat doprovod a možná si Hobita užiju v plné kostýmové parádě! :)
(Jen se rozhodnout, za koho půjdu.. Chtěla bych skřetit, ale drhnout pak barvu z obličeje a těla je dost voser.)

Půjdete na Hobita do kina? Zvažujete, že se také přidáte k nějaké kostýmové akci? :)

FB skupina Na hobbita v kostýmech: klik
FB událost: klik
Normálně mi focení přírůstků zabere tak 5-10minut, dneska jsem nad tím trávila víc jak půl hodinu.. Řekla jsem si, že vystřídám pozadí, šla jsem proto ukrást bráchovi peřinu, protože má pěkné povlečení. Kočka si všimla, že se něco děje a když jsem peřinu natáhla na zem, hned si jí zabrala pro sebe. Vyhodila jsem jí, do půlminuty se tam vrátila. Pochopila jsem to jako jasný signál toho, že chce být konečně taky zvěčněná na blogu, tak tady jí máte :)