Jak jsem o to přišla

O zuby.
O zuby moudrosti.
Vůbec nechápu, co jste si mysleli, prasata!

***

Všechno to začalo jednoho slunného dne, začátkem srpna 2012. To si takhle jim a jim, najednou blbě kousnu a můžu umřít bolestí. Protože jsem ale člověk, který nesnáší zubaře a nejde k němu, pokud to není akutní, vydržela jsem tu bolest týden, než jsem se odhodlala k návštěvě.

"Dobrý den, týden mě bolí osmička, můžete mi to uspat a vytrhnout?"
"Tady se mi posaď, mrknem na to a něco s tim uděláme."
...
"Hm, hm."
"Co hm?"
"To je zbytečný vytrhávat, to spravíme."
"Ale mě to fakt bolí."
"Nebudeš přece chodit bez zubu ve dvaceti!"
"No ale moudráky nemá spousta lidí v mym věku, tak to vytrhněte..."
Co pak už říkal jsem neslyšela, protože najednou začal vrtat.

UMŘU!!!

Dopadlo to tak, že se mi v tom vrtal hodinu. Každá návštěva skončila tak, že jsem musela přijít znovu (protože to nebylo hotové, měla jsem tam vložku, která potřebovala vyměnit, atd...). Během tří týdnů v srpnu 2012 jsem u svého zubaře byla sedmkrát!!! Při sedmé návštěvě mi čistil kanálky a dělal rentgen, měla jsem přijít po osmé.
Nepřišla jsem, zub nebolel, tak jsem si řekla, že na něj seru.

***

Až do předminulého týdne bylo všechno celkem v pohodě. Během toho roku a čtvrt mě zub sice občas (v průměru 2x do měsíce) bolel, ale po pár hodinách to přešlo. Hodně reagoval na studené a sladké, ale tomu jsem se vyhýbala, takže v pohodě.
V pondělí (11.11.) večer mě ale najednou příšerně začal bolet, nic tak hnusnýho jsem ještě nezažila. Bolela mě celá levá půlka hlavy, ucho, spánek, ve všech zubech mě brnělo. Prášky na bolest vůbec nepomáhaly.
Nakonec jsem zjistila, že pomáhá ledová (ne studená, ledová) voda v kombinaci s mentolovou cigaretou. Na pavlači (tedy venku) jsem měla pořád skleničku s pitím a každou půlhodinu jsem chodila kouřit a u toho kloktala u toho zubu (snad pochopíte, jak to myslím). Utlumilo mi to tu bolest okamžitě, bohužel to zabíralo jen na cca 30 minut (v úterý v noci už jen na 10min), takže jsem byla šíleně překouřená.
Úterní noc jsem trávila tím, že jsem si pročítala diskuze o trhání osmiček. Otok na celé tváři? Modřina? Týden jíst jen tekutý jídla? Cože, tahle pani musela být 14dní doma?? OMFG, nechci tam!!!
Ve středu ráno jsem to už nevydržela, jela jsem do sousedního města, kde měl být soukromý zubař, na kterého jsem si našla skvělé reference. Do peněženky jsem si připravila pár tisíc, dočela jsem se, že vytrhnutí spodní osmičky stojí od 1500kč + znecitlivující injekce + zákrok.
Dvě hodiny jsem seděla v čekárně, nakonec se mě ujala mladá zubařka (myslím, že dcera toho soukromého zubaře), která naštěstí soukromá nebyla, takže jsem nakonec zaplatila jen 30kč.

Paní zubařce jsem povídala o těch hrůzách, které na mně prováděl můj zubař, chápavě přikyvovala, udělala rentgen, píchla injekce na spodní levou osmičku. Pak jí napadlo, že může zkontrolovat tu horní. No hádejte, která z těch dvou sviní bolela - ta horní. Takže další injekce. Nejdřív šla ven horní, pak mi byla položena otázka, jestli chci ven i tu spodní, že je ve fakt špatném stavu.
Zubařka se hrozně smála, prý jsem jediný člověk, co chce dobrovolně trhat zuby :D
Všechno dobře dopadlo, obě levé osmičky šly ven a po dvaceti minutách v ordinaci jsem se odporoučela.
Následujících šest hodin jsem neměla citlivou tvář a čelist, plivala jsem krev, naštěstí nic nebolelo. Juchů!

***

V sobotu (16.11.) jsem ráno ale nějak divně zkousla. Hádejte, kterej zub mě začal bolet? Pravá horní osmička! Nebyla to soustavná bolest, jen když ona a zub pod ní o sebe zavadily. Takže při kousání, ale i při pití, mluvení, nebo jen tak. Bylo to hrozný, v sobotu k obědu jsem měla lokše od babičky a vůbec jsem si je nemohla vychutnat, jen jsem se soustředila na ty zuby :(

A tak jsem v pondělí jela k paní zubařce znova. Nejdřív si musela vyzkoušet, kde přesně mě ten zub bolí. Když jsem se jí tam rozeřvala jako malý dítě, nic neřekla, píchla injekci a i třetí moudrák byl venku.

***

Chcete si někdo tipnout, kdy mě začne bolet i ten poslední? ;D

6 komentářů:

 1. Soudě podle frekvence bolesti to vidím na příští víkend.. :-D Doufej, že co nejdřív (pro Tvé vlastní dobro), protože kdyby Tě to chytlo přes vánoce nebo nějaký svátek.
  Ale je fajn, že paní zubařka byla v pohodě, nezkoušela na tobě všechny možné procedury a rovnou zuby vytrhla. Já, musím zaklepat, problémy se zuby nemám, osmičky taky v pohodě, ale teď jsi mě úplně vyděsila. :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Víkend je tady a zatím dobrý! Tak snad budu mít na pár měsíců pokoj :D

   Vymazat
 2. Hezký, ale buď ráda, že je máš venku a takhle snadno. Mě doktor oznámil, že jakmile mě začnou bolet tak budu muset na operaci, že mi rostou od kostí. Takže super. Navíc už půl roku zápasím se zánětem. Ale já mám na ty zuby fakt pech. :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Držím palce, aby to bylo v pohodě! :)

   Vymazat
 3. Ale tak to máš hezký příběh a upřímně a naprosto celým srdcem tě lituji, ale máš to za sebou takže haleluja! :D Já měla pár let rovnátka, to sem se doktora nebála a všechno v klídku snášela, teď mi o prázdninách dával plombu a myslela jsme, že to psychicky nezvládnu :D A já nemám taky dva moudráky, ty spodní. Protože by mi rostly směrem do zubů, tak mi je musel vyndat. Dáseň rozříznout, pilkou uříznout zuby, vydlounout, zašít. Hnusný odporný. Ale ty zuby jsme si na památku nechala :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fuj! Díky bohu, že moje moudráky vyrostly normálně rovně a kořeny byly v pohodě, nějaké řezání bych nezvládla :)
   A vidíš, na památku jsem si je taky mohla vzít.. No nevadí :(

   Vymazat