Vyhlídka na věčnost - Jiří Kulhánek

Jiří Kulhánek je můj nejmilejší spisovatel, proto mu ve svých mini recenzích chci věnovat česté první místo :) 


Jan Jánský pracuje jako Mluvčí (čti: profesionální zabiják) ve společnosti s názvem Distribuovaná banka. Při jedné práci se ale zaplete s upíry, kteří mu dají na vybranou - buď se svojí nynější prací přestane a opustí Českou republiku, nebo bude po něm. Protože je Jan jen obyčejný člověk, je celkem jasné, co z toho si vybere. Spolu s Alicí, bývalou členkou české tajné služby, se stávají nájemnými žoldáky.
Bohatý sir Henry, sběrač trofejí, si je již několikrát najal. Teď ale přichází s velmi lákavou a nebezpečnou nabídkou - vydat se do pekla.

***

          "A tam
          v chrámu hrůzy Trůn bolesti -
          na něm on,
          padlý anděl,
          puklý zvon."


     zadeklamoval Padre.
     "Motörhead?" řekla Alice.
     "Shakespeare," řekl sir Henry.

***

Vyhlídka je podobná všem předchozím Kulhánkovým knihám. Hlavní hrdina je velký drsňák, který si chce zachránit zadek (a taky celou planetu). A co by to bylo za hlavního hrdinu, kdyby u sebe neměl pěknou babu? Na scéně se objevuje žena, kterou známe z Nočního klubu. (Hm, teď vlastně nevím, proč píšu recenzi na Vyhlídku, která se dá částečně považovat za pokračování NK. Prostě Vyhlídku nečtěte, dokud si nepřečtete Noční klub.) A je tam opět i dítě (ne jeho). A zombie. A upíři.
Nejde o Kulhánkovu nejlepší knihu, ale rozhodně se může zařadit mezi nejvtipnější.

***

Předposlední Kulhánkova kniha, Stroncium, vyšla v roce 2007. Na Vyhlídku si čtenáři museli počkat 4 roky. Všichni se na ní těšili, všichni knihu kupovali. Chtěli se na knihu hned vrhnout, přečíst jí jedním dechem a užít si tu úžasnou jízdu.
Nevím jak ostatní, ale když jsem knihu otevřela já, byla jsem příšerně nasraná.


***

Vyhlídka vyšla na podzim roku 2011 a Mistr se při té příležitosti rozhodl sestoupit mezi prostý lid. Autogramiáda byla v Neoluxoru na Václavském náměstí a já jsem tam byla. Stejně jako spousta lidí. Čekání bylo náročné, ale vyplatilo se. Tohle považuju za jeden z nejlepších zážitků v mém životě.
Viděla jsem Kulhánka. Mluvila jsem s Kulhánkem. Zeptal se mě, jestli jsem Magdaléna s krátkym, nebo dlouhym E. A protože z mé Vyhlídky koukala spousta záložek (zakládala jsem si části/hlášky, ke kterým se chci později vrátit = takže byla oblepená skoro celá kniha), věnoval mi 2 minuty svého času, aby si se mnou popovídal!!! <33


***

Jiří Kulhánek 
Rok vydání: 2011
Počet stran: 544
Nakladatel: Crew
Obálka: Jan Doležálek

***

Nemám tušení, kdy (a jestli vůbec) "zrecenzuji" ostatní Kulhánkovy knihy. U všech bych mohla svůj názor okopírovat: "boží, skvělé, úžasné". Jinak Mistrovy knihy popsat nejdou.

Takhle se ke Kulhánkovi vyjádřil můj kamarád a já nemůžu jinak, než souhlasit.

1 komentář:

  1. Taky se pravděpodobně na tuto knihu chystám, ale ještě mám půjčený Noční klub, tak začnu asi tím :D Každopádně to věnování a tak.. no prostě se máš!! :-)

    OdpovědětVymazat